Щоб прийняти спадщину, малолітній особі не треба писати ніякої заяви

Август 18 09:57 2011

Чи має право малолітня особа оформити право на спадщину нерухомого майна, коли з моменту відкриття спадщини минуло 5 років, а свідоцтво про право на спадщину вже видано іншому спадкоємцеві?
Олександр ЛАВРЕНЧУК, м. Рівне

На запитання читача відповідає юрист РОГПО «Правозахист» Наталія КУЗЬМЕНЮК:
– Відповідно до ч. 4 ст. 1268 Цивільного кодексу України (надалі – ЦК України) малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа цивільна, дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину.
Тому особа, яка не досягла 14-ти років, приймає спадщину без подання до нотаріальної контори відповідної заяви про прийняття спадщини. Однак частиною четвертою ст. 1269 ЦК України встановлено, що заяву про прийняття спадщини від імені малолітньої, недієздатної особи подають її батьки (усиновлювачі), опікун. Ця норма вказує на те, що заява про прийняття спадщини від імені малолітньої особи все ж таки має бути подана, що породжує певну колізію між статтями кодексу. Проте переважна більшість юристів сходиться на тому, що малолітня особа приймає спадщину без відповідної заяви.
Частиною першою ст. 1297 ЦК України встановлено обов’язок спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Відповідно до ч. 1 ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Отже, законом не встановлено обмеження, до якого терміну спадкоємець повинен отримати свідоцтво про право на спадщину, встановлений лише момент відліку – після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини.
Однак у цій ситуації вже відбулося оформлення спадщини на одну особу, а тому без звернення до суду з позовом про скасування свідоцтва про право на спадщину до нотаріальної контори та другого спадкоємця не обійтися.
Слід згадати й про позовну давність – строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого ци¬вільного права, яка відповідно до ст. 257 ЦК України становить три роки. У згаданому випадку позовна давність минула, хіба що у законних представників малолітньої особи наявні поважні причини пропуску 3-річного строку для звернення до суду, тільки тоді суд зможе захистити порушене право.
Ви маєте можливість отримати юридичну консультацію за адресою:
33028, м. Рівне, вул. Чорновола, 10, тел. 22-20-04.

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.