Не рубай калину, краще дай напитися води

Август 18 10:35 2011

Мабуть, недарма ці рядки ллються з народної пісні й легким щемом лягають на наші душі. Адже мудрі українці споконвіку дуже дбайливо ставилися до зелених насаджень, розуміючи, що коли житимеш із природою в дружбі, то вона тобі буде на службі. Ще народне прислів’я стверджує: якщо людина посадила дерево, побудувала дім і виростила сина, то вона виконала свою місію на землі.
Отож сьогодні городяни шукають ковток свіжого повітря у власному дворі, парку чи сквері. А для цього повинні бути зелені насадження, які не тільки прикрашають місто, але й є його легенями. Уважно придивіться до кожного двору, вулиці, парку і побачите, скільки в Рівному чудових дерев, які знімають з нас негативну енергію, наповнюють організм силою, піднімають життєвий тонус і додають снаги працювати. Це роблять добре доглянуті й живі зелені насадження. Але старі, хворі, сухі дерева можуть нести людині небезпеку. Що робити з ними?
Пересічний рівнянин скаже однозначно: треба рубати. Є мешканці, які, не замислюючись над тим, що коять, рубають такі дерева. Добре, якщо людина це чинить на власному обійсті з деревом, яке колись посадила сама чи її предки. А якщо береза росте на дворовій території багатоповерхового будинку, в рекреаційній зоні або біля офісу якоїсь організації? Тут руки простягати до дерева зась. Дозвіл на його знесення повинна дати спеціальна комісія, яка працює при управлінні житлово-комунального господарства. Саме сюди, в ЖКГ, дуже часто звертаються ті мешканці Рівного або представники організацій, які з якихось причин надумали зносити дерево. Члени комісії виїжджають на місце,
оглядають дерево і в разі підтвердження факту, що воно сухе, хворе чи аварійне, складають акт і дають ордер на знесення.
Проте часто представники органі¬зацій чи установ хочуть позбутися здорового дерева, бо воно заважає їм біля офісу. Тоді комісія відмовляє.
Як розповів спеціаліст відділу благоустрою управління ЖКГ Віталій Довжук, цього року в парку імені Шевченка після обстеження комісією старих і хворих дорослих дерев 43 з них із її дозволу було знесено.
А ось після факту самовільної вирубки навесні 14 верб у гідропарку приватним підприємством «Торговий центр Д» цим зайнялася прокуратура. Тож вдруге, надумавши знести чотири дерева на території Гідропарку, 1 в районі ринку, це підприємство таки звернулося в комісію. Ретельно обстеживши дерева, комісія дозволу на їх знесення не дала. Здоровими виявилися клен і два дуби на території римо-католицької церкви святого Петра і Павла, хоча настоятель парафії переконував, що вони старі й трухляві.
– Дерево – це частина екосистеми країни, – переконує начальник відділу екологічного контролю біоресурсів, природозаповідного фонду, охорони та використання земель і надр Державної екологічної інспекції в Рівненській області Сергій Пашковський.
Цього року їхній колектив провів 85 перевірок із охорони рослинних ресурсів, у тому числі 69 – лісів. За результатами перевірок 309 посадових осіб і громадян притягнуто до відповідальності на загальну суму 36,159 тисячі гривень. Є серед них і порушники природоохоронного законодавства з Рівного.
Хоча більшість підприємств міста ознайомлені з правилами збереження зелених насаджень, проте й вони допускають порушення. Працівники житлово-комунального підприємства «Західне», наприклад, вирішили самовільно, без ордера на знесення, вирубати три вишні на подвір’ї БОС 303 на вулиці Дубенській. Екоінспектори за такі самовільні дії виставили підприємству претензію на суму 345 гривень, оштрафували й керівника.
А житлово-кооперативне підприємство «Венера» на вулиці Фабричній, 5-а торік самовільно зрізало 15 дерев різних порід, до речі, колись посаджених самими ж членами кооперативу. Такі дії їм обійшлися в 9595 гривень. Ці кошти втратили за необачність, яку могли б не допустити, а гроші використали б на потреби кооперативу.
Протягом місяця не була вдома наша читачка Тамара Савінкова, що проживає на вулиці Ковельській у приватному будинку із садом та городом. Яким же було її здивування, коли побачила, що в садку порізані гілля фруктових дерев аж до стов¬бурів, покидані гілки на загорожу й стоїть новий електричний стовп із підпорою. Було два стовпи, а появився ще й третій. На якій підставі й чому Рівнеобленерго не поставило господиню обійстя до відома, вона й досі не знає. А сама одинока жінка прибрати безлад, який наробили енергетики, не може. Хіба можна таке творити на приватній власності без дозволу господаря? Звісно, що ні. Та кого це тривожить, крім господиню?
Ще яскравий приклад, як не потрібно братися за пилку й різати дерева, щоб потім не пошкодувати. Як розповів Сергій Пашковський, мешканця села Голишева Рівненського району Олександра Самсонюка сусід попросив зрізати дерево, на яке не мав дозволу Зорянської сільради. Той роботу виконав миттю, але за це отримав «винагороду» у вигляді штрафу від екоінспекції в сумі 920 гривень. Отак «заробив» чоловік. Від сплати штрафу ухилявся, то справу передали у виконавчу службу.
Отож, щоб не втрапити в таку халепу, мешканці Рівного, керівники установ та організацій повинні пам’ятати, що вирубати дерево можна лише з дозволу й за ордером спеці¬альної комісії після його огляду. Настав час у наших діях керуватися правилами екологічного гуманізму. Не владарювати над природою, а співпрацювати з нею, бути не «царем природи», а її невід’ємною частиною.
Валентина ПОГОНСЬКА

Порядок знесення зелених насаджень
Мешканець Рівного чи керівник установи повинен звернутися в управління житлово-комунального господарства за адресою: вулиця Шевченка, 45, з 8.00 до 17.15 із заявою з проханням знести дерево, обґрунтувавши таку необхідність і зазначивши свою адресу. Після цього спеціальна комісія обстежує дерево, складає акт і надає дозвіл на його знесення або забороняє зносити. Може бути й третє рішення – виконати формувально-санітарну обрізку дерева після вегета¬ційного періоду. Документи на знесення зелених насаджень надаються їх балансоутримувачу – тресту зеленого господарства, ЖКП або міському об’єднанню парків. Трапляються випадки, коли підприємець хоче щось будувати, але на будівельному майданчику є дерево, яке заважає бу¬дівництву. В цьому разі він повинен сплатити його відновну вартість, яку визначить балансоутримувач згідно з методикою визначення відновної вартості зелених насаджень (наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 12.05.2009 р. №127). А порядок знесення зелених насаджень затверджений рішенням сесії міської ради від 28.04.2011 р. №512 «Про затвердження Правил благоустрою міста Рівне». Детальніше про це читайте в наступній сторінці «Довкілля».

Видалення зелених насаджень,  згідно з постановою Кабміну від 1 серпня 2006 року, проводиться в разі:
реалізації генерального плану розвитку населеного пункту; реконструкції або капітального ремонту об’єкта благоустрою; знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих діаметром кореневої шийки не більше як п’ять сантиметрів; ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту; відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами; проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання та водовідведення, телекомунікаційній і кабельній мережі; досягнення деревом вікової межі; провадження господарської діяльності на території розсадників із вирощування декоративних дерев та кущів; ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.