Рівнянка Алла Рябченко поєднала веселу гру, таблицю множення і подолання глобальної екологічної проблеми

Август 12 15:00 2011

Пенсіонерка Алла Рябченко розповідає правила гри в «Піфагорчики».

Постійні читачі «Семи днів» із Аллою Рябченко знайомі давно. Про ентузіастку, яка, щоб «обезглавити» пластикові пляшки (закручені, їх неможливо спресувати на сміттєзвалищі нічим), винайшла екологічні шашки, газета писала не раз. І не даремно: діти у рівненських дворах уже грають у шашки кришечками від пластикових пляшок. Алла Сергіївна розповідала зі шпальт, як із допомогою шашок-кришечок грати в міні-лото, вивчати українську і англійську абетки, запам’ятовувати іншомовні слова, засвоювати граматичні категорії. Згадувала й про гру «Піфагорчики». А ось як у неї грати?

– За місяць дітям йти до школи, – переймається вона. – А «Піфагорчики» – це змагання саме для тих, хто починає вчити таблицю множення або хоче повторити її і погратись. Стоклітинкова шашкова дошка – це та сама таблиця Піфагора. Така ж, яку Шевченко помістив для навчання лічби в найперший український букварик. Я відразу це помітила. Кришечки для гри у мене були, залишалося тільки придумати правила.

«Піфагорчики». Правила гри
Доведеться зібрати 110 кришечок – по 55 двох кольорів, наприклад, жовтих і синіх. Кожну шашку згори треба пронумерувати перманентним маркером або наклеїти паперовий номерок суперклеєм. Цифри спишіть із половини таблиці Піфагора, розділеної по діагоналі 1-100.

100-клітинкова шашкова дошка з таблицею Піфагора.

До кожного комплекту шашок входять і номери, які складають діагональ: 1, 4, 9, 16, 25, 36, 49, 64, 81, 100 (див. таблицю). На стоклітинкову дошку (фабричну або виготовлену власноруч) поставте цифри, як на таблиці Піфагора. Ось і всі «Піфагорчики». Залишається зібрати трьох учасників гри.
Поле ділиться між двома гравцями по тій самій діагоналі. Ведучий називає приклади на множення від 1 до 10, наприклад, 6 помножити на 6. Гравці згадують або знаходять на полі правильну відповідь – 36. Хто встиг перший, накриває шашкою свого кольору з потрібною цифрою клітинку на своїй половині поля. А якщо потрібна шашка вже використана, гравець може скористатися дамкою – іншою шашкою, найкраще з цифрою, яку накрив супротивник і яка вже не знадобиться в цій грі.
Для дошкільнят «Піфагорчики», звісно, занадто складні. Але шашками від «Піфагорчиків» на тій самій дошці малеча залюбки грає у цифри. Ведучий просто називає по порядку або врозбрід числа, які є на дошці, а діти наввипередки накривають їх відповідними кришечками. Переможцем стане той, у кого в кінці гри залишиться менше шашок, адже клітинок – 100, а кришечок – 110.
Сергій СНІСАРЕНКО

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.