Шкільна форма для старшокласника

Август 04 13:02 2011

Одягнути дитину красиво і за вимогами навчального закладу не надто складно, але накладно.

Де придбати шкільну форму для старшокласників? Це питання адресували до редакції батьки. І ось я відправляюся у подорож численними торговельними закладами, в яких пропонують одяг для підлітків.

У магазині дитячого одягу, де традиційно продають шкільне вбрання, гостинна продавчиня розводить руками:
– Ви прийшли до нас занадто рано. Поставки шкільної форми почнуться в серпні. Буде форма і для хлопців, і для дівчаток зростом до 152 см. Більші розміри вже не вважаються дитячими.
Йду до популярного торговельно-розважального центру. Серед відділів-бутіків знаходжу дитячий.
– Будь ласка! Добру половину полиць ми вже заповнили сукнями, спідницями й костюмами для школи, – запрошує до торгового залу менеджер Ольга. – Традиційно ми замовляємо форму в чорній і сірій гамі. Кольорової нема, її купують менше. Великі розміри? Для дівчаток сарафани, жакети, спідниці, брюки, блузки – на зріст до 164 см, а для хлопців брюки і сорочки – до 172. Є шкільні моделі, що завеликі навіть на мене, – жартує хазяйка зали. – Хоча не рідкість і акселератки, на яких – тільки шити.
Далі – до супермаркетів. В одному знаходжу винятково дитячі розміри. Максимум на зріст 142. У іншому запросили прийти після 1 серпня: в цей день тут завжди вивішують шкільні сукні й костюми. А форму для старшокласників порадили відразу шукати в «дорослих» відділах.
– Не хвилюйтеся, там будуть і чорні, й бордові, й зелені костюми і сарафани. А за ціною вони майже не відрізняються від дитячих.
Отакого! Півдня проїздив, і все нанівець. Можливо, на базарі пощастить більше?
На одному з речових ринків знаходжу ряди, де греблю гати шкільної форми.
– Вам 42-й чи 46-й? Шукаєте бордову чи чорну? – питає, побачивши в мені реального покупця, доброзичлива пані Людмила. Та навіть дізнавшись, що перед нею журналіст, жінка все одно не втратила до мене інтерес. – Подивіться, тканини м’які, приємні на дотик, а головне – моделі чудові. І дівчину одягнемо, й хлопця, від 6-ти до 17-ти років. Є великі «рости» – 176 см і більше. Фасони – на будь-який смак, із року в рік усе цікавіші. Костюми – як на джентльменів, а сукні, блузи, спідниці та піджаки дівчата залюбки носитимуть і поза школою. Головне – аби була помірна повнота. Інакше – до ательє.
Згадую, що торік моя знайома, директорка ательє Галина Володимирівна в кінці липня прийняла замовлення майже з неохотою: в неї починався сезон шкільної форми. Запитую, чи щось змінилося.
– Форму треба тільки шити, – відразу ж намагається переконати вона. – По-перше, шити вигідніше. І такі покрої, які подобаються дівчатам, навряд чи де знайдете, і «масова» якість багатьох не влаштовує. А в нас – сучасні елементи, строчки, стрічки, аксесуари… Популярна новинка – приставні ліфи: сьогодні спідниця, завтра – сарафан. І тканини у нас лише натуральні: вельвет, велюр. Усі старшокласниці хочуть виглядати привабливо, а не лише ті, хто не знайшов у магазині чи на ринку потрібного розміру чи повноти…
Що правда, то правда: підібрати форму – завдання не з легких. До того ж, розгубившись від розмаїття шкільних «одностроїв», я весь час ловив себе на думці: а що ж скажуть із приводу багатьох, часто авангардних моделей вчителі. Вирішив запитати про це у директорки обласного ліцею-інтернату Наталії Сосюк.
– Шкільна форма – необхідний атрибут сучасного навчального закладу, – запевнила вона. – Усі діти, незалежно від статку, повинні почуватися в колективі комфортно. Виділятися потрібно не одягом, а успіхами в навчанні. Але час не стоїть на місці: ми даємо своїм вихованцям свободу вибору. Обов’язкова вимога – колір. А якщо діти бажають доповнити вбрання власними елементами крою, краватками, вишиванками, оригінальними блузами, цікавими аксесуарами, ми лише «за». Головне – витримати міру: культура має бути в усьому.
У міському управлінні освіти нам підтвердили цю тезу директорки ліцею.
– Український уряд затвердив шкільну форму 1996 року, – розповіла Валентина Середюк, інспектор міського управління освіти. – Для хлопчиків це має бути костюм, а для дівчат – жакет, спідниця або сарафан. Усе – із напіввовняної тканини. А ось якого форма має бути кольору – однотонна, картата або з комбінацією кольорів у верхній і нижній частині, обирають у навчальному закладі. Так само як і вимоги до моделей учнівського вбрання. У більшості шкіл дозволяють різноманітний пошив, а, наприклад, у «Престижі» для всіх замовляють «фірмовий» шкільний одяг. Батьки майже ніколи не нарікають на вимоги щодо форми. Хіба що, коли, не поцікавившись у вчителя, купують вбрання, в якому чадо виглядає «білою вороною». Ваше питання дуже актуальне: форму саме почали завозити до крамниць. Скоро на вулицях міста працюватимуть і шкільні базари. Одяг для школяра можна буде придбати і там. Є час визначитися, поміряти, підібрати форму до душі. Не пізно й пошити: у більшості ательє знайомі не лише з тенденціями моди, але й зі шкільними правилами. Одягнути дитину красиво і за вимогами навчального закладу тепер не надто складно. Головне – мати на це бажання.
Сергій СНІСАРЕНКО

До речі
Ціна шкільної форми на ринках Рівного нині коливається в таких межах:
костюм, сорочка і краватка для старшокласника-хлопця – 550-800 грн;
жакет, спідниця і жилетка для дівчини – 320-460 грн;
блузка – 80-170 грн;
сарафан – 150-170 грн;
спортивний костюм –
від 250 грн.

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.