«Наполеон» Яна Саймонса: герої перетворилися на примар

Август 03 16:22 2011

Інтерес до великих особистостей, які змінювали світ, не згасає ніколи. До таких історичних діячів належить Наполеон Бонапарт (1769-1821). Йому присвячено понад 40 тисяч мистецьких творів. Імператора здебільшого зображували в зеніті слави. Але знаменитості теж люди, для яких притаманні звичайні почуття та емоції. У їхньому житті були не лише злети, а й падіння.
Осягнути суть трагедії Наполеона намагався й відомий бельгійський художник ХІХ ст. Ян Саймонс. Його картина «Після битви під Ватерлоо» експонується в галереї європейського живопису «Євро-Арт» у Рівному. Сюжет полотна – завершення відомої битви 1815 р., коли війська британського полководця Артура Уелсі Веллінгтона і прусського маршала Герхарда Лебрехт фон Блюхера завдали нищівної поразки Наполеону.
Більшість мистецьких зображень Наполеона наповнена героїкою та тріумфом. Проте Ян Саймонс обирає нетрадиційний сюжет і зображує імператора не на коні, а пішим: роздавлений сумними думами і пригнічений обставинами життя імператор повільно залишає поле бою.
Похмурий і спотворений згарищами битви ландшафт, уламки гармат, дерев і людських тіл, пожежі на дальньому плані, затягнуте серпанком напружене хмарне небо і перші відблиски вранішнього сонця – усе видає професійну манеру великого живописця. Але чому ж так недбало в композиції твору прописані постаті солдатів правіше від Наполеона, чому їхні зображення виконані з порушенням усіх мистецьких законів? Вони, як примари, наздоганяють Бонапарта і навалюються на нього.
На полотні Саймонс об’єднав стан природи і почуття людей. Задум помсти і реваншу великого диктатора приніс Франції груду поруйнованих і понівечених людських тіл. Тож ці поверхово виписані постаті солдат –символи душ поранених і убитих воїнів на полі брані через примху великих.
Усі ми смертні. Усі ходимо по одній землі: і великі, і прості. Мистецтво дозволяє нам зрозуміти самих себе. І задуматися: чи варто чинити руйнацію?
Лариса КОСТЮК

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.