І не пенсійна, і не реформа

Июль 14 13:44 2011

Пенсійну реформу, яку Верховна Рада прийняла минулого четверга, прихопивши для цього ще й шматок ночі п’ятниці, не можна назвати ні пенсійною, ні реформою. Справедлива назва для неї – закон «Про балансування доходів і видатків Пенсійного фонду за рахунок найбіднішого населення країни», вважає народний депутат України Віктор Матчук. Своїми думками про цей важливий для пенсіонерів нинішніх і майбутніх документ він поділився з нашою газетою.

– Цей закон, – заявив Віктор Матчук, – тупо зводиться до двох основних речей: підвищення пенсійного віку і збільшення трудового стажу для виходу на пенсію. Його арифметика дуже проста й дуже цинічна: з одного боку, люди працюватимуть довше, а тому більше вкладуть у ПФ; з іншого – до пенсії доживе менше людей, а тому Пенсійний фонд витрачатиме менше коштів.
При цьому уряд лукаво посилається на досвід європейських країн, які теж підвищують вік виходу на пенсію для своїх громадян. Але в Європі це вже останній крок пенсійної реформи! Перед тим вони зробили дуже багато інших, вкрай необхідних і дуже ефективних кроків, які дозволяли багато років не підвищувати пенсійний вік. Можна виділити чотири основні, дуже прості моменти, які Україна повинна була б перейняти з досвіду європейських країн перед тим, як підвищувати пенсійний вік.
1. Країни ЄС давним-давно вирішили проблему легалізації заробітних плат. В Україні податки, які йдуть до Пенсійного фонду, сплачуються максимум із половини фонду зарплати. За грубими підрахунками, якщо легалізувати всю зарплату в нашій державі, то надходження до ПФ могли б подвоїтися. Це взагалі могло б зняти питання необхідності збільшення пенсійного віку як таке. Втім, Україна навіть не робить спроб рухатися в цьому напрямку.
2. Другий крок, який зробили європейські держави, – збільшення розмірів середньої заробітної плати. У разі збільшення середньої зарплати в Україні, а для цього є всі підстави, можна всерйоз розраховувати на ще одну хвилю значних надходжень до ПФ.
3. В Європі вирішена проблема легального уникнення сплати податків шляхом «співпраці», назвемо це так, з офшорами. В Україні досі діє практика, коли абсолютно легально можна не сплачувати податки з мільярдних доходів. А тільки уявіть собі, які могли б бути надходження до бюджету й до ПФ!
Особливо цинічно виглядало, коли 15 червня цього року провладна більшість у Верховній Раді відмовилася включити до порядку денного законопроект 8498, яким пропонувалося денонсувати угоду з урядом Кіпру про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна. А вже наступного дня, 16 червня, більшість проголосувала за так звану пенсійну реформу в першому читанні, а 7-8 липня – і в другому читанні.
4. Ще один суттєвий момент, який міг би дати моральне право збільшувати пенсійний вік – проведення реформи системи охорони здоров’я, яку в Україні годі й порівнювати з європейською. Країни ЄС реалізували реформу охорони здоров’я, після чого збільшився середній вік життя людей, не лише пенсіонерів. В Україні про реформу охорони здоров’я поки що тільки говорять, та й то не дуже багато. Тому зростання середнього віку нам поки що, на жаль, не загрожує.
Усі ці думки я не раз висловлював у ході обговорення пенсійної реформи. Але зупинити цей локомотив, коли він уже рушив, навряд чи кому під силу. На жаль, під час прийняття Закону не вдалося провести норму, щоб мінімальна пенсія була не нижчою за прожитковий мінімум. Ще одна неприємна річ така: пенсії для багатьох категорій пенсіонерів обчислюються за окремими законами. Йдеться про міліцію, СБУ, прокурорів, суддів, держслужбовців і деякі інші категорії пенсіонерів. У людей не стільки розміри пенсій викликають нарікання, скільки та обставина, що після виходу на пенсію люди, що мали однакові освітній та кваліфікаційний рівень, стаж і зарплату, отримують дуже і дуже відмінні одна від одної пенсії тільки тому, що вони працювали в різних відомствах. Я сподівався, що цю дискримінацію буде ліквідовано, та, на жаль, цього не сталося. Все звелося до банального підвищення страхового стажу навіть для інвалідів.
Таким чином, пенсійну реформу в Україні перевернуто з ніг на голову. Пенсійна реформа «по-українськи» вже найближчим часом призведе до збільшення безробіття та соціальної напруги в суспільстві. Найперше постраждають молоді люди, які сьогодні закінчують вищі навчальні заклади. Їм просто неможливо буде знайти перше робоче місце. Ті робочі місця, на які могли б прийти молоді та енергійні працівники, будуть зайняті людьми старшого й похилого віку. Замість притоку молодої крові будемо бачити старі кадри, які просто досиджуватимуть на своїй роботі.
Непереливки буде й людям старшого віку, які шукають роботу. Їм і сьогодні важко знайти місце праці і допрацювати до пенсії. А що буде після прийняття так званої пенсійної реформи? Вони просто будуть кинуті напризволяще. Тому в кінцевому підсумку так звана пенсійна реформа призведе до ще одного, можливо, основного негативного наслідку. Найбільш активні, амбітні та розумні люди не захочуть роками чекати на роботу в Україні без будь-якої гарантії на її отримання – і просто виїжджатимуть до інших країн. Це прямі й найгірші втрати для держави.
Ці втрати сьогодні не можна оцінити ні в гривнях, ні в доларах, ні в євро чи в якихось інших одиницях, але вони будуть просто величезні, фантастичні. Тому ніякої логіки в такій пенсійній реформі я не бачу. Не бачу навіть можливості називати вже прийнятий Верховною Радою закон пенсійною реформою. Це злочин проти власної країни.

До речі

Арифметика пенсійної реформи дуже проста й дуже цинічна: з одного боку, люди працюватимуть довше, а тому більше вкладуть у ПФ; з іншого – до пенсії доживе менше людей, а тому Пенсійний фонд витрачатиме менше коштів на виплату їм пенсій.

Люди, старші за 50 років, є найбільш активними і продуктивними службовцями. Це стверджують дослідники Університету Мічигану.

write a comment

1 Comment

  1. Август 04, 22:51 #1 Знавець

    До Віктора Йосиповича тільки одне питання — чому його фракція НУ в облраді не підтримала звернення до президента ветувати пенсійну реформу?

    Reply to this comment

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.