Нас хочуть навчити купувати без готівки

Июль 14 16:07 2011

Тяжко сказати, що із цього вийде, а головне, наскільки ця справа важлива саме тепер (от усе вже в нас є, тільки ще цього бракує?), проте Україну заповзялись поступово позбавити від готівкових грошей. Кабінет Міністрів зобов’язав підприємства роздрібної торгівлі та громадського харчування встановити біля кожної другої каси термінали для розрахунку платіжними картками. Про це йдеться в урядовій постанові №706 від 29 червня.

Документ зобов’язав усіх суб’єктів господарювання «забезпечити можливість використання спеціальних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари (послуги)».
Масовий перехід закладів сфери роздрібної торгівлі та громадського харчування на прийом платіжних карт був задекларований ще торік постановою Кабміну № 878/2010, нагадує газета «Коммерсантъ-Украина».
У містах з населенням понад 100 тисяч осіб підприємства зобов’язані були встановити POS-термінали до 1 липня, а у малого бізнесу для цього є час до 31 грудня цього року. До цієї ж дати повинна завершитися терміналізація населених пунктів, в яких проживає від 25 до 100 тисяч осіб (таким чином, нове правило не торкнеться сіл і селищ міського типу). Як те все виконується, можна побачити неозброєним оком. Дарма що 1 липня вже позаду, та платіжні термінали, як і раніше, очі нам не мозолять, а готівка ходить, як і ходила. Нам, споживачам, від того ні холодно ні гаряче, бо це далеко не та головна обставина, що відрізняє нас від успішніших країн Заходу, рівняючись на які прийняли оті постанови.
Наявність терміналу є обов’язковою біля кожної другої каси при використанні в магазині касових апаратів – визначили там нагорі, де вершиться політика держави. Тим часом їх у нас немає і біля кожної третьої. За даними Держстату, які наводить та ж газета «Коммерсантъ-Украина», станом на 1 січня в країні діяло 64,8 тисячі об’єктів роздрібної торгівлі та 23,4 тисячі точок ресторанного бізнесу. Директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександр Карпов зазначає, що вони використовують 250 тисяч касових апаратів. Ну а кількість торговельних платіжних терміналів утричі менша – Нацбанк на 1 квітня нарахував їх 80 тисяч одиниць.
Отже, та обставина, що уряд зобов’язав торговців приймати картки, зовсім не означає готовності їх приймати. Кажуть, рада б душа в рай, та гріхи не пускають. Наші підприємці нині в більшості своїй через сильно підупалу платіжну спроможність споживачів просто не мають змоги обзаводитися платіжними терміналами.
Населення через кризу стало менше користуватися картками. Позаторік і торік офіційна статистика зафіксувала скорочення кількості активних платіжних карток в Україні загалом.
– А як у нас? – запитали ми в начальника обласного управління НБУ Івана ЧУХА.
Іван Васильович повідомив, що обережний прогрес у справі намітився. Якщо першого січня в області можна було назвати активними (тобто такими, за допомогою яких в останні 12 місяців проводились операції) 534,1 тисячі карток, то вже першого квітня їх було на сім тисяч більше. У той же час у нас було 1733 платіжні термінали, практично третина з яких – банківські, а дві третини – у торгівлі. Але сума безготівкових платежів поки що дуже скромна – понад 22 мільйони гривень (у період з початку року до червня). Це всього лише 1,38 відсотка загальної суми операцій з готівкою, яка становила у той же період понад 1 мільярд 621 мільйон гривень.
Оптимістично налаштований у цій ситуації хіба що директор Рівненської філії «ПриватБанку» Василь ВЛАСЕНКО. Воно й не дивно, адже «ПриватБанк» має славу найбільш «просунутої» банківської установи у справі впровадження безготівкових платежів і взагалі будь-яких новацій на електронно-фінансовому ринку.

Наша довідка: Рівненська філія «ПриватБанку» має165 банкоматів, 40 терміналів самообслуговування і 680 платіжних терміналів (для платежів картками в торговій мережі) і стійко займає за цими показниками перше місце серед банківських установ області.

– Я вважаю, – каже Василь Власенко, – що керівники торговельних установ і закладів дуже швидко зрозуміють переваги систем безготівкових платежів, їх зручність, швидкість,надійність. Ми в нашому банку переконані, що така система платежів має серйозні перспективи, більше того, саме за нею – майбутнє. А все тому, що ми маємо обладнання і технології, які вже нині дають можливість робити проплати не тільки через платіжні термінали, а й через інтернет та мобільні телефони. Багато наших клієнтів уже успішно користуються спеціальними паливними картками, завдяки яким розраховуються на заправках; чи послугою інтернет-еквайрінгу, яка дає, наприклад, можливість замовити готель і проплатити послуги в будь-якій точці планети, маючи реквізити потрібного терміналу. Ми запропонували ДАІ поставити платіжні термінали в патрульних автомобілях, а ще плануємо просуватися вперед у справі установки терміналів у невеликих аптеках і продуктових магазинах. Банк готовий установлювати в них своє обладнання, навчати касирів і видавати їм сертифікати про готовність працювати на такому обладнанні. Буквально через місяць-другий ми запустимо взагалі унікальну послугу, приєднавшись до якої кожен наш клієнт зможе зробити платіжним терміналом свій мобільний телефон системи «iPhone» чи «android». Для цього потрібна маленька, менша за сірникову, коробочка, яка називається рідер, що підключається до телефона. Розповідати про це я можу ще дуже багато, бо передові технології в справі безготівкових розрахунків – це моя улюблена тема і фішка нашого банку, але більше деталізувати не буду. Просто скажу, що колись настане час, коли ми всі зрозуміємо переваги того, що нині лякає і здається нереальним.
Людмила МОШНЯГА

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.