Картина, розстріляна автоматною чергою — відголосок війни

Июль 14 17:04 2011

Відреставрована картина Томассіна Дезіре «За хмизом»

Картина, що постраждала під час Другої світової війни, міститься в експозиції нещодавно відкритої галереї європейського живопису «Євро-Арт» у Рівному. Мова йде про роботу відомого представника австро-німецької школи образотворчого мистецтва Томассіна Ренарда Дезіре (1858-1933) «За хмизом», написану наприкінці ХІХ століття.

Дезіре знаний у світі своєрідним реалістичним вираженням стихій природи і майстерно виконаними сільськими пейзажами, зимовими краєвидами та неповторними жанровими сценами. Його роботи є в багатьох музеях світу та приватних колекціях.
Чимале за розмірами полотно Томассіна Дезіре «За хмизом» (91 х 65 см) під час військових дій у 1945 році на території Австрії було пробите автоматною чергою у семи місцях. На початку ХХІ ст. картина потрапила на один із аукціонів Європи і була придбана українським приватним колекціонером. Після реставрації робота австрійського художника стала окрасою експозиції галереї «Євро-Арт». Як засвідчує книга відгуків галереї, відвідувачам подобається манера письма цього художника.
На полотні в дусі пізнього реалізму переданий діалог природи і людини. Сюжет буденний і невибагливий: у зимових сутінках двоє сільських жінок повертаються з лісу з в’язанками хмизу. Ймовірно, це мати і дочка: за прикритими хустками розгледіти їхні обличчя в надвечір’ї надзвичайно складно. Тут же під ногами грайливо перебирає лапками пустотливий песик. Йому весело, оскільки повернення додому обіцяє насолоду від кусня хліба, що кинуть собачці господині.
Так само природно сприймається і місяць у хмарному небі, який своїми ростучими ріжками розмістився високо над деревами. Він надає зимовим сутінкам особливого спокою і впевненості. Ці два мікрообрази, що детально виписані Томассіном, ніби підбадьорюють жінок поспішати. Із живописною майстерністю художник реалістично передає світло, яке бринить поміж велетенськими деревами від сонця, що майже зайшло за горизонт, і ствердно запевняє: усе буде добре.
Не вірите? Приходьте. В галереї європейського живопису «Євро-Арт» є ще багато цікавих мистецьких несподіванок для відвідувачів. Чекаємо вас щодня, окрім понеділка і вівторка, з 10.00 до 18.00 в галереї, що розмістилася на розі проспекту Миру і вулиці Директорії в Рівному.
Лариса КОСТЮК,
кандидат історичних наук, куратор проекту «Євро-Арт»

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.