Під стінами колишньої тюрми

Июль 08 12:49 2011

Мітинг біля колишньої рівненської тюрми за участю керівників міста

Сімдесят років минуло відтоді, як у Рівненській тюрмі в червні 1941-го енкаведисти здійснили вбивства ні в чому не винних українців. Як сказав отець Микола зі Свято-Покровського собору в проповіді після панахиди за убієнними, ці стіни багато чого могли б розповісти, якби говорили. Але й те, що відомо сьогоднішньому поколінню, вражає.

Лише в ніч з 24 на 25 червня 1941 року в Рівному без суду було розстріляно 850 мирних жителів. Завідувач відділу інституту дослідження Волині Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор Марчук розповів, що у рівненській тюрмі в ту пору була тисяча в’язнів. Їх пам’ятають родичі, близькі, знайомі. Тут розстрілювали патріотів, які боролися за Україну, знищували молодь, інтелігенцію. Пам’ять про них у наших серцях вічна. Але, крім пам’яті, у своєму виступі на мітингу міський голова Рівного Володимир Хомко закликав українську націю згуртуватися й будувати незалежну державу, в якій би всім було добре жити.
Від міської влади Володимир Хомко і його заступник Галина Кульчинська поклали вінок на знак пам’яті про загиблих до меморіальної дошки. Вінок ліг і до підніжжя пам’ятника Климу Савурі від товариства «Просвіта».
Багатими на скорботні слова в цей день були розповіді очевидців тих часів. Володимир Кулій, зокрема, нагадав, що рівненська тюрма стала місцем знищення патріотів і поляками, і радянським режимом, і німцями. Навколишні будинки взагалі стоять на кістках загиблих.
Виступали представники політичних партій, товариства «Просвіта». Зокрема, просвітяни звернули увагу міської влади на необхідність створення на місці рівненської тюрми кімнати пам’яті. Адже з нашої історичної криниці треба вичерпати багато солоної від людських сліз води. А надію на те, що Україна таки воскресне, вселив учасникам мітингу своєю піснею бандурист Назар Волощук.
Валентина ПОГОНСЬКА

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.