Не треба шукати у бункері те, чого там нема

Июль 07 11:01 2011

У пошуках сенсації засоби масової інформації нині багато пишуть про дослідження бункера Еріха Коха. Пропонуємо читачам лист-спогади очевидця подій того часу, нашого дописувача Вілена Долі.

Коли намісник Гітлера в Україні Еріх Кох зайняв свою резиденцію в колишньому обкомі партії в Рівному, то розпочався її благоустрій. У садку обкому на розі парку для Коха побудували двоповерховий будинок. Перший поверх був цегляний (зимовий), а другий – літній (дерево, скло, алюміній). На першому поверсі був басейн розміром 3х3 метри зі східцями й блакитною плиткою. Влітку працював і бетонний відкритий басейн 6х12 метрів там, де нині стела біля другої школи.
Для безпеки Коха почали будівництво бункера. Він мав кілька входів і, як говорили, з нього вів підземний хід до резиденції. Але добудувати бункер не встигли – не зробили дах. Відразу після війни на бункері гралися діти – кидали каміння у воду, лазили по входу від будинку до бункера і по запасному (вентиляційному) оголовку (другий оголовок біля гаражів знесли автомобілісти). У підлозі був глибокий отвір, але дно не прощупувалося.
Так бункер простояв до шістдесятих, коли почалася холодна війна між СРСР і США. Тільки тоді обком партії вирішив добудувати бункер. Нагнали будівельної техніки, відкачали воду, провели водопровід, електрику, каналізацію, телефон і забетонували стелю товщиною до 1,5 метра.
Бункер працював справно. В ньому навіть був пункт управління цивільною обороною міста, тут проводили навчання. З часом пункт управління перенесли на вулицю Соборну, 57, а бункер знову затопило. От він і дійшов до такого стану, який бачимо тепер. Тож навряд чи у бункері заховали бурштинову кімнату, як дехто стверджує. Адже цей бункер був більше обкомівським, ніж Еріха Коха.

Вілен ДОЛЯ,
мешканець будинку
на вулиці Драгоманова, 23 із січня 1948 року

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.