Неправда, що камені мертві

Июль 04 16:37 2011

Упродовж багатьох віків каміння було матеріалом для спорудження житла, прокладання доріг. Та воно виступає і в іншій іпостасі: долучає до прекрасного, помічне при лікуванні різноманітних недуг, є складовою при виготовленні чудових речей побуту, сувенірів. У цьому легко переконуєшся, буваючи на виставках, що час від часу працюють у нашому місті.

Тут можна багато цікавого дізнатися і від консультантів, і від відвідувачів про історію експонатів, помилуватися їхньою красою. Несуть тепло і затишок у людську оселю котяче (соколине, тигрове, бичаче)око. Коли їхньому власникові загрожує небезпека, камені стають холодними та тяжкими. То хіба можна стверджувати, що камінь мертвий? Із коротких інформацій про лікувальні та профілактичні властивості мінералів налічив двадцять «помічних» видів. Це бірюза, гранат, корал, малахіт… Виявляється, нервові недуги можна здолати, взявши в союзники алмаз, золото, рубін, сапфір, топаз…
Якими тільки епітетами не наділяли каміння: і мовчазне, і бездушне, і холодне, а ще й нерухоме. Але спостережливі дослідники виявили, що воно не лише пересувається, але й дихає. Поблизу російського міста Переславля-Заліського добрих дві тисячі літ мирно почиває на вершині невеликого горба 12-тонний валун. Християни вирішили прибрати цю ще язичницьку реліквію: зарили її в яму, засипали землею. Та через 15 років камінь з’явився з-під землі: поволі, але впевнено він поповз до вершини горба. Вирішили його остаточно «поховати» у фундаменті дзвіниці, яку зводили в сусідньому селі. Та коли валун перевозили по замерзлому озеру, він провалився під лід. А через рік почав рухатись по дну в напрямку до горба. Повернувшись до «історичної батьківщини», зупинився біля її підніжжя.
Є й інші приклади. В пустелі долини Смерті (Каліфорнія, США) видно хвилеподібні лінії, ніби малі й великі валуни… танцювали. Як не намагались експерти зафіксувати їхні «па», піддослідні не подавали ознак життя. Але досить було зняти спостереження, як камені відправлялися «на прогулянку». Контрольні заміри засвідчили вражаючі результати: від півметра до кілометра тяглися «хвости» за більшістю валунів. Учені поки що губляться в здогадах розшифрування цього природного феномену.
А от французькі дослідники Річард Демон і Бертран Екольє довели, що камені мають легені та серце. Щоправда, процес їхньої діяльності не такий динамічний, як у людей. Тому «вдих» (легені) триває від трьох днів до двох тижнів, а «удар серця» – добу. Надчутливі прилади зафіксували отаку «пульсацію».
Ще чимало незвіданого в природі. І треба намагатись його пізнати. Не за горами час, коли втратять свою афористичність такі звичні вирази, як «німий, немов каміння» чи «непорушний, ніби камінь».
Василь ЯНОШІ

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.