Не просто котельня, а ціла електростанція

Июнь 02 11:36 2011

Не просто котельня, а ціла електростанція запрацювала в мікрорайоні Ювілейний

Найновіша, найекологічніша, найефективніша… Про когенераційну установку на вулиці Макарова, 41, пробний пуск якої провели днями і яка невдовзі почне виробляти тепло і гарячу воду для 35-тисячного мікрорайону й одночасно даватиме дешеву електроенергію, можна підібрати ще не один десяток слів із префіксом «най». Це найперший газопоршневий генератор не лише в Рівному, але й у комунальному секторі всієї країни.
Який він? Уявіть величезний двигун внутрішнього згоряння, який обертає потужний – 1,2 мегавата – генератор. А тепло, яке подається споживачам (його виробляється майже стільки ж – 1 мВт), йде із системи охолодження двигуна. Заможні Європа й Америка вже давно активно відходять від того, щоб просто спалювати газ у котлах. Для нас же це перша ластівка енергоефективного використання дуже недешевого тепер блакитного палива.

– Ми пустили в дію найсучаснішу розробку відомої фірми «Катерпілер», – представив дуже потрібну нашому місту інновацію Володимир Хомко. –Використання когенераційної установки дасть змогу не лише постачати тепло, а ще й повністю забезпечити «Теплотранссервіс» електроенергією і продавати її іншим споживачам. Рівне отримало установку за кошти Глобального екологічного фонду програми розвитку ООН (вони оплатили 80% вартості), міського бюджету (15%) і комунальної енергосервісної компанії «ЕСКО-Рівне» (5%). Місто отримуватиме більш дешеву теплову і електроенергію. Але навіть після введення цієї установки теплопостачальники все одно працюватимуть собі на збиток: вона дасть змогу лише компенсувати частину різниці між собівартістю тепла і його відпускними тарифами.
Невдовзі нова когенераційна установка дасть змогу закрити застарілу котельню, що розташована на вулиці Сошенка. Економічний ефект від використання інновації тоді стане ще більшим. Якщо тепер, за словами міського голови, котельня завантажена на 30% потужності, то з підключенням всіх споживачів мікрорайону вона використовуватиметься на 85%. Тоді проект, який обійшовся інвесторам у майже 10 мільйонів гривень, має окупитися за дуже короткий термін: за найбільш оптимістичними підрахунками, це відбудеться через рік і сім місяців, за найобережнішими – через три роки. Але для цього місту вже нинішнього року доведеться збудувати нові теплотраси, які з’єднають в одну мережу весь Ювілейний.
Не можна забувати і про екологічний ефект від експлуатації нової установки. Представник ПРООН Сергій Волков пояснив, що прагматична Європа інвестує в комунальну сферу України саме через це. Адже застарілі котельні викидають у навколишній простір парникові гази, приправлені майже всіма елементами таблиці Менделєєва у величезній кількості. Як розповів керівник «Теплотранссервісу» Петро Сергійчук, лише його підприємство (а воно експлуатує 15 котелень), раніше викидало у навколишній простір понад 6 тонн невидимої отрути щороку. З 2002 року – саме тоді почалася співпраця ПРООН і рівненської влади, вдалося втілити в життя понад 50 спільних проектів з енергоефективності загальною вартістю понад 33 мільйони гривень. Менше витрат палива – менше забруднюється довкілля. За цих дев’ять років сумарне отруєння атмосфери міськими котельнями зменшилося більше ніж удвічі – на 3,2 тонни газів на рік. Тож користь від співпраці з ПРООН очевидна. Повітря стало чистішим, громада Рівного – заможнішою, а Європа – ближчою.
У мешканців мікрорайону Ювілейний, звісно, давно виникло запитання: чи отримуватимуть вони після реконструкції котельні цілодобово гарячу воду? Змушені констатувати: певної відповіді на це нам так і не дали. Керівники підприємств, які відповідають за постачання тепла до наших осель, лише тяжко зітхали й перепитували: «А хіба ви не знаєте, що коїться в країні з цінами на газ і тарифами на тепло?» В усякому разі й Петро Сергійчук, директор «Теплотранссервісу», комунального підприємства, яке експлуатуватиме сучасну котельню-електростанцію, і Ніна Весельська, голова правління «ЕСКО-Рівне», компанії, яка прийняла нове обладнання на баланс, впевнені: про кращі технічні можливості для цього годі й мріяти. До того ж згодом, коли проект окупиться, ПРООН і «ЕСКО» знову, як і раніше, вкладуть повернуті кошти в сучасне переоснащення рівненських теплопостачальних підприємств. Таким чином ланцюжок енергоефективності не обриватиметься ніколи. А там, дивишся, наші політики дадуть таки раду цінам на енергоносії.
Сергій СНІСАРЕНКО

  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.