Гармонія тварин і рослин

Июнь 02 11:28 2011

Гармонія тварин і рослин можлива тоді, коли й людина поводиться в цьому середовищі гармонійно, а не по-варварськи.

Велика колекція тварин і дивовижний світ рослин Рівненського зоопарку захоплюють відвідувачів не тільки з Рівного, а й сусідніх областей. Наш зоопарк – об’єкт природозаповідного фонду загальнодержавного значення – широко відомий в Україні завдяки колекції тварин. Їх тут 180 видів. Він єдиний у західному регіоні. Мабуть, тому це улюблене місце сімейного відпочинку рівнян і мешканців сусідніх областей. І не лише за кількістю та різноманітністю тварин. Надзвичайної мальовничості й неповторності зоопарку надає його фіто- і ландшафтне розмаїття, зокрема й заповідного урочища «Сосонки». Створений у 1982 році, зоопарк постійно розбудовується, розширюється і радує не тільки малечу та дорослих можливістю ознайомитися з фауною, побути в не¬повторному за своєю красою природному парку.

Для створення вольєрів використовують ландшафт


Отримавши таку чудову природно-ландшафтну місцину, працівники зоопарку не тільки зберігають її, але й раціонально використовують. Основна частина зоопарку – це залишки старого фруктового саду. Тут створені місця відпочинку для відвідувачів: сидячи на пеньках, можна перепочити, помилуватися барвами квітів, вирощених у пеньках, возом, наповненим туями та квітучою геранню. Всього на території зоопарку є понад 130 видів деревних, чагарникових і трав’янистих рослин. З ранньої весни й до пізньої осені радують людське око квітучі дерева й чагарники.
Навесні парк зустрічає відвідувачів яскравим пахучим килимом лісових квітів (анемона, зірочник, медунка, первоцвіт, фіалка, примула). Першими посміхаються весняному сонечку жовті квіти форзиції. Потім естафету цвітіння приймають кизил, терен, глід, бузина, акація, черемха. Майже протягом усього літа милують око білими та рожевими квітами кущі таволги.
Як розповіла науковий співробітник зоопарку Ірина Олі¬ферук, чудовий лісовий масив дає працівникам зоопарку можливість при спорудженні вольєрів умови утримання тварин наблизити до природних. Кенгуру мають велику територію, де можуть побігати, для японських макак зробили басейн, де вони залюбки миються. Чорним лебедям влаштували гірку та штучне озерце, насадили кущі ялівцю.
Уже стало традицією перед вольєрами створювати живопліт із декоративних кущів. Ірина Оліферук зауважила, що цього року висадили сто кущів кизильника, по п’ятдесят – ялів¬цю, туї, спіреї. Такі екзотичні та квітучі чагарники дуже прикрашають вольєри.
Ось відкривається панорама бабусиного двору. Чого тут тільки немає: овечки, кури, кози, кролі… У штучній водоймі плескочуться качки. Газонна трава межує з бруківкою, загорожею.
А штучне озеро! Його не можна пропустити. Особливо в спекотну літню пору до води тягнуться дорослі й діти. Озеро дає прохолоду відвідувачам і створює комфорт для лебедів і гусей, які стали його господарями.
Для гривистих баранів на найбільшому підвищенні створили штучну кам’яну гірку. Вона їм потрібна для повноцінного життя.
Торік зоопарк поповнився двома білими полярними вовками. Щоб за ними було добре спостерігати відвідувачам, для вольєра вибрали частинку лісу під нахилом. Навалили старих, зрубаних дерев, на яких вовки лежать, залюбки граються, а під настилом із колод ховаються від негоди. Вольєр обнесений високою металевою огорожею з електропастухом. Поруч розширюють вольєр для тигрів амурських.

Якщо у рівненських багатіїв знайшлися мільйони на спорудження дорогих особняків, то чому їм не вистачає декілька сотень, щоб вивезти будівельне сміття і не забруднювати ним зоопарк?

Урочище «Сосонки» – і радість, і клопіт

На території зоопарку є заповідне лісове урочище «Сосонки» площею 4,7 гектара. Таку назву воно отримало тому, що на підвищених ділянках тут переважали соснові, а також грабові насадження. Нині ліс має дубово-грабові ділянки з домішкою інших порід дерев – берези, осики, черешні. Проте десятки старих сосен залишились уздовж автомагістралі Рівне–Київ.
Заглибившись у лісовий масив, любителі природи спостерігають за рідкісними рослинами, чагарниками й деревами. Тут збереглися фрагменти грабових, дубово-грабових, осиково-грабових лісів і вільшаників, які залежно від рельєфу та зволоженості набувають різного характеру.
Два види рослин із Червоної книги України – гніздівка звичайна та коручка чемерникоподібна – надають урочищу особливої цінності. Тут дуже багато рідкісних, лікарських рослин. Можна знайти одну з перших весняних квітучих рослин і медоносів – лікарську анемону дібровну. Приваблюють білосніжна й запашна веснівка дволиста, вороняче око звичайне, гравілат міський (рослина лікарська, харчова і технічна), гусяча цибуля жовта. Добре відомі всім нам кущі калини й горобини, черемхи, бузини чорної, ожини також зростають у «Сосонках», тут і звіробій звичайний, чистотіл, копитняк, малина, медунка лікарська. Сюди йдуть збирати і липовий цвіт.
Жоден зоопарк України не має такої природно-ланд¬шафтної ділянки. Але оскільки це урочище заповідне, то за положенням тут заборонена будь-яка діяльність.
– Наш колектив, – розповів директор зоопарку Олег Павлюк, – фактично тільки толокою час від часу вигрібає й вивозить звідти сміття, яке залишають відвідувачі, інші роботи проводити заборонено. Ситуація парадоксальна: земля урочища закріплена за зоопарком, а використовувати ліс для розширення зоопарку чи створення там пішохідних екскурсій для ознайомлення з флорою не можемо. Щоб розрубати цей вузол, потрібно переглянути положення і змінити статус урочища, зробити його рекреаційною зоною. Таке рішення має ухвалити обласна рада. Це нині мій великий клопіт.
Ще одну проблему має директор. Територія зоопарку разом з урочищем загороджена по периметру. Але за урочищем уже виріс житловий масив. І хоча за природоохоронним законодавством відстань від зоопарку до масиву (буферна зона) має бути від п’яти до двадцяти метрів, цей закон порушується. Забудовники самовільно захоплюють землю аж до загорожі зоопарку, споруджують кам’яні паркани, а будівельне сміття викидають у ліс. Хоча ще в 2009 році екологічна інспекція перевіряла ці факти й зафіксувала порушення законодавства про природозаповідний фонд, проте ніхто на це не зважає, сміття й досі там.

Планують майбутнє

– Якби щороку будувати один вольєр, то при наших фінансових можливостях – це чудовий результат, – вважає Олег Павлюк. – Нині ж ми проводимо реконструкцію вольєра для тигрів. Сподіваємося за місяць завершити. Хочемо побудувати два туалети, адже в зоопарку мають бути блага цивілізації, щоб відвідувачі почувалися тут комфортно. Плануємо вольєр для копитних, хижих птахів. Завершуємо спорудження сіновалу для зберігання сіна.
Проблемою залишається паркування автомобілів. У вихідні та в свята, особливо в літній період, у зоопарк приїжджає відпочити багато людей сім’ями. Автостоянки немає, машини ставлять уздовж дороги, й вони створюють небезпеку для дітей.
Та попри всі проблеми Рівненський зоопарк своєю діяльністю показує яскравий приклад того, як потрібно берегти довкілля, поліпшувати його для нинішніх і прийдешніх поколінь.

  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.