Картопляний ворог

Май 26 15:07 2011

Дачники і власники присадибних ділянок дуже далекі від розуміння наслідків появи і розповсюдження на їхніх сотках нематоди.
Картоплю в народі називають другим хлібом. Її широко використовують для харчування людей, технічної переробки та годівлі тварин. Однак на її врожайність та якість впливає ряд факторів, основні з яких – здатність до ураження бульб різними хворобами та шкідниками. Одним з них є небезпечний карантинний шкідник – картопляна нематода.
В Європі зустрічаються два види картопляної цистоутворюючої нематоди: золотиста картопляна нематода (Globodera rostochiensis Woll.) та бліда картопляна нематода (Globodera palida).
Нематоди легко переносяться на нові поля з ґрунтом, насіннєвим матеріалом, а також свіжим перегноєм, знаряддями обробітку, водою і вітром. Для картоплі втрати від ушкодження цим паразитом дуже суттєві. Уражені рослини відстають у рості та розвитку, пригнічені, утворюють мало стебел. Листя, починаючи з нижніх ярусів, в’яне і осипається, коріння стає мичкуватим, бульби дрібні або взагалі не утворюються.
Наша довідка:
Картопляна цистоутворююча нематода – мікроскопічний круглий черв’як. Цикл її розвитку проходить у коренях рослини-господаря. Навесні, за сприятливої температури повітря і вологості, а також під впливом речовин, які виділяє коріння картоплі, відбувається масовий вихід личинок із цист і зараження рослин. У коренях рослин личинки втрачають рухомість, живляться вмістом клітин, проходять три стадії розвитку і перетворюються в дорослі особини. Самки мають кулеподібну форму з витягнутим хвостом. Наприкінці літа в тілі самки утворюються яйця овальної форми. Вона відмирає, покриваючись щільною твердою оболонкою коричнево-золотистого кольору. Такі відмерлі самки з яйцями і личинками 2-го віку всередині називаються цистами. У кінці вегетаційного періоду цисти відпадають від коріння в грунт, де й зимують. За відсутності рослин-господаря вони можуть зберігати свою життєздатність 10-15 років.
На території України наявна лише золотиста картопляна нематода, яка є об’єктом внутрішнього карантину. Цей вид нематод виявлено у 14 областях країни, і ареал його розповсюдження розширюється. Основною причиною цього є одноманітне вирощування картоплі в приватному секторі, де власники присадибних та дачних ділянок просто не розуміються на цій темі, а тому не в змозі усвідомити всі наслідки появи і розмноження нематоди.
Біологічні властивості нематоди та середовище її існування позбавляють картоплярів можливості боротися з нею, використовуючи хімічні препарати, через їхню надто високу вартість і складнощі із застосуванням. Використання нематодоцидів економічно доцільне лише на обмежених площах закритого ґрунту.
Та все ж деякі агротехнічні заходи захисту картоплі проти нематоди запропонувати можна:
1.Висаджуйте стійкі до нематоди сорти (найефективніший, екологічно чистий метод вирішення проблеми). Створенню і впровадженню немотодостійких сортів приділяється увага у всіх країнах, де вирощують картоплю. Це Альвара, Водограй, Обрій, Фантазія, Словянка, Санте та інші сорти. Кореневі виділення нематодостійких сортів стимулюють вихід нематоди із цист, однак, на відміну від нестійких сортів, фітогельмінти не здатні живитися на них і гинуть від голоду.
2.Дотримуйтеся сівозміни та знищуйте бур’яни. Вирощування окремих хрестоцвітних (ріпак, гірчиця) чи введення їх у сівозміну як проміжних сидеральних культур також сприяє зменшенню зараженості ґрунту золотистою картопляною нематодою.
1. Купуйте насіннєву картоплю в надійних постачальників. Іноземні та вітчизняні виробники сертифікованого насіннєвого матеріалу проходять жорсткий контроль з боку відповідних служб.
Комплексно використовуючи запропонований пакет агротехнічних заходів можна за 3-4 роки значно зменшити кількість нематоди в ґрунті.
Юлія КОЗАК,
фахівець із карантину рослин,
фітогельмінтолог обласної карантинної лабораторії

  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.