Винуватця пожежі не встановили, а отже, й покрити збитки нікому

Май 26 16:29 2011

До редакції газети «Сім днів» звернулася пенсіонерка, що проживає у мікрорайоні Північний. У неї сталося лихо. Якийсь невідомий з верхнього поверху навмисно чи ненароком кинув на її балкон недопалок від сигарети. Зайнялася пожежа. Жінці, яка, на щастя, була вдома, вдалося самостійно погасити вогонь. Пенсіонерка намагалася знайти винуватця, але марно. Сусіди чи не відчиняли двері, чи просто співчували.
Цінного майна на балконі не було, але чорні стіни та знівечена шафа потребують ремонту. Жінка запитує: «Хто понесе відповідальність? Хто заплатить за матеріальні збитки?»

Лист нашої читачки на прохання газети коментує начальник відділу Рівненської філії АТ Українська пожежно-страхова компанія Валентина ШЕВЦОВА:
? До складу квартир входять: житлові та інші кімнати, передпокій, хол, коридори, кухня, ванна і туалетна кімнати, внутрішні квартирні сходи, балкони, лоджії, внутрішні квартирні комори, вбудовані шафи і антресолі.
Для визначення розміру суми страхового відшкодування чи знищення квартири складається кошторис. Кошторис (розрахунок) складається виходячи з розцінок на будівельні матеріали і ремонтні роботи (відновлення) елементів оздоблення (обладнання) квартири, що діяли на день настання страхового випадку. До кошторису вносяться тільки ті затрати на ремонт (відновлення) елементів оздоблення (обладнання) квартири, що пов’язані із страховим випадком (прямі збитки).
До вартості ремонту елементів оздоблення квартири включається: вартість матеріалів, виробів та конструкцій (тільки ті матеріали, які було використано в оздобленні квартири до настання страхового випадку); вартість робіт (штукатурки та пофарбування стін, пофарбування підлоги, дверей, віконних рам, побілка стелі, наклеювання шпалер та ін.).
У разі пошкодження елементів обладнання квартири виплата здійснюється в розмірі різниці між їхньою дійсною вартістю і вартістю з урахуванням знецінення (втрати якості та цінності) внаслідок страхового випадку, тобто суми знецінення.
Ризики: пожежа, залиття водою внаслідок пошкодження або порушення загальноприйнятих правил експлуатації водопровідних, каналізаційних та опалювальних мереж, неправомірні дії третіх осіб, вибух котлів та газу, удар блискавки тощо. Страхова сума не повинна перевищувати ринкової вартості квартири.

Думка юриста РОГПО «Правозахист» Наталії КУЗЬМЕНЮК :
? Статтею 270 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, якщо воно спричинило виникнення пожежі, якою заподіяно шкоду здоров’ю людей або майнову шкоду у великому розмірі.
Статтею 175 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки, а також використання пожежної техніки та засобів пожежогасіння не за призначенням.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про пожежну безпеку» громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які перебувають на території України, зобов’язані:
виконувати правила пожежної безпеки, забезпечувати будівлі, які їм належать на праві особистої власності, первинними засобами гасіння пожеж і протипожежним інвентарем, виховувати у дітей обережність у поводженні з вогнем; повідомляти пожежну охорону про виникнення пожежі та вживати заходів до її ліквідації, рятування людей і майна.
Відповідно до ч.І ст. 36 Закону України «Про пожежну безпеку» підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодувати збитки, завдані у зв’язку з порушенням ними протипожежних вимог, відповідно до чинного законодавства.
Облік пожеж і їх наслідків у населених пунктах та на підконтрольних об’єктах здійснюється згідно з Правилами обліку пожеж, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України № 50 від 26. 07. 94 за формою, встановленою Мінстатом і МВС України.
По кожній пожежі безпосередньо після її ліквідації комісія проводить технічне розслідування і складає акт не менш як у двох примірниках.
У разі надходження повідомлень чи заяв про злочини, пов’язані з пожежею, а також коли на час складання акта про пожежу причини її виникнення не встановлені і виникає необхідність з’ясування наявності або відсутності ознак складу злочину, орган ДПН, як орган дізнання, зобов’язаний здійснити перевірку за фактом пожежі. У разі відсутності у матеріалах технічного розслідування ознак складу злочину перевірка не проводиться.
Підсумовуючи вищенаведене, при виникненні пожежі слід обов’язково звернутися до пожежної служби для того, щоб ця пожежа була зафіксована, а також для здійснення технічного розслідування з метою встановлення причин займання. В подальшому з актом ліквідаційної комісії, протоколом про адміністративне правопорушення (за наявності) можна звернутися за захистом свого майнового інтересу до суду.
У цьому разі, коли пожежа була знешкоджена самостійно, а також не було встановлено винної особи, відшкодування матеріальних збитків неможливе.

Ви маєте можливість отримати юридичну допомогу адвоката за адресою: 33028, м. Рівне, вул. Чорновола, 10 (вхід з подвір’я торгового дому «Вікторія»)

  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.