Усті поставили діагноз і призначили лікування

Май 19 11:41 2011

Що єдина в нашому місті річка Устя потребує порятунку, знає кожен його мешканець. Усі ми хочемо, щоб вона була чиста, повноводна, приваблювала рівнян своїми зеленими берегами для цікавого й повноцінного відпочинку. Наразі ж стан річки віддзеркалює зростання техногенного навантаження, що зумовлює процес її деградації. Для порятунку Усті на сесії міської ради затвердили «Програму розчищення і впорядкування малих річок та охорони підземних вод від забруднення на 2011-2015 роки». Сьогодні про цю програму розповідає нашому кореспондентові начальник управління економіки міста Микола КИРЕЯ.

– Згідно з розпорядженням міського голови, програму розробляла спеціальна робоча група. До її входили науковці рівненських вишів, фахівці облводоканалу, державної екологічної інспекції, державного управління охорони навколишнього природного середовища, санепідемстанції, управління капітального будівництва, управління житлово-комунального господарства, міськШЕУ та відділу екології управління економіки. Аналіз сучасного екологічного басейну річки Устя в межах міста та на ділянці до її впаду в річку Горинь дав їм змогу окреслити коло найактуальніших проблем, які потребують поетапного розв’язання. Результатом цієї роботи стали заходи з порятунку Усті й концепція їх реалізації. Крім того, робоча група ухвалила рішення про звернення до Рівненської обласної ради з пропозицією об’єднати зусилля для комплексного вирішення питання очищення Усті.
Міська програма розчищення і впорядкування малих річок та охорони підземних вод від забруднення є складовою програми соціально-економічного розвитку Рівного. Оптимальним варіантом розв’язання проблем відновлення водної екосистеми річки в межах Рівного є формування такого регульованого антропогенного навантаження на річковий басейн, яке дозволить функціонувати самій екосистемі без видимих її змін. Запровадження принципу збалансованого природокористування дасть можливість відновити безпечний екологічний стан екосистеми Усті. Заходи програми спрямовані на поліпшення санітарно-екологічного стану водних об’єктів, водоохоронних зон і прибережних смуг і ліквідацію потенційних джерел забруднення річки стічними водами, на зменшення забруднення підземних вод пониженням ґрунтових і захисту від підтоплення міських територій.
Звичайно, ухвалена програма в період її виконання буде вдосконалюватися, в неї вноситимуть також корективи у зв’язку з фінансуванням. Але сьогодні це є той документ, який спонукає нас цілеспрямовано дивитися на проблеми Усті, щоб намагатись їх вирішити.
Для загалу скажу, що Устя впадає в річку Горинь і є її лівою притокою. Як і більшість річок Рівненщини, вона протікає з півдня на північ. Загальна довжина річки 68 кілометрів, а площа водозбору – 762 квадратні кілометри. Устя характеризується інтенсивним підвищенням рівнів води під час весняної повені та низьким стоянням у літню пору. Прогресуюче антропогенне навантаження призвело до суттєвого погіршення якості води в річці. Відповідно до прийнятої в Україні класифікації, яка відповідає європейській, Устя відноситься до найнижчого п’ятого класу.
Записала Валентина ПОГОНСЬКА

  Categories:
write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.