Хлібний прилавок: ще не паніка, але вже тривога

Апрель 01 11:39 2011

Цінова терапія для українців останнім часом стала стресовою. Не встигли оговтатися від дефіциту та стрибка цін на гречку, як із прилавків магазинів українських міст стали зникати борошно, а за ним – і хліб.
Звістка про те, що на початку березня в Луганській області через відсутність борошна зупинилися хлібозаводи й стотисячні міста Свердловськ і Ровеньки залишилися без хліба, приголомшила суспільство. Захвилювалися і пересічні українці, й урядовці. Хоча цього варто було очікувати, й це прогнозували експерти. От тільки уряд до останнього часу заспокоював і далі переконує людей у тім, що дефіциту цих продуктів не буде, а подорожчання хліба не страшне. Може й так, але для малозабезпечених українців цей продукт один із найвживаніших і його подорожчання – великий удар по їхній кишені. Дехто вже назвав цей удар ціномором.
Засоби масової інформації ще торік у серпні повідомляли, що в деяких регіонах України вартість хліба в магазинах уже зросла. За твердженням експертів, останні півроку пшениця першого й другого класу подорожчала на 25 відсотків. Ціна на зерно третього сорту в період із 26 січня до 9 лютого знову зросла на 12,5 відсотка. Сьогодні воно коштує 1800 гривень за тонну.
У Всеукраїнській асоціації пекарів прогнозували подорожчання хліба щонайменше на 10 відсотків. Деякі пекарі вже підвищили ціну на хліб, а експерти вважають, що впродовж місяця вона може зрости на 15-20 відсотків.
За повідомленням ЗМІ, у Кременчуці подорожчали майже на 30 відсотків не тільки елітні сорти хлібобулочних виробів, але й соціальні. На Тернопільщині ціни на несоціальні сорти хліба збільшилися на 20-40 відсотків і обіцяють, що незабаром і звичайні паляниці коштуватимуть на 10-15 відсотків дорожче. У Києві «Український» уже купують за чотири гривні.
Ціни на хліб ростуть, як на дріжджах, а рівень реальних доходів і добробут громадян знижується.
В уряді почали боротьбу з ситуацією на ринку з допомогою Держрезерву, який із 15 березня продає хлібопекарням борошно за ціною 2,5-2,6 тисячі гривень за тонну для виробництва хліба соціальних сортів. Утім, зупинити зростання ціни на борошно і відповідно на хліб уже не вдасться.
Яка ж ситуація з цим життєво важливим продуктом у Рівному? Те, що хліб став дорожчий і з’явилися нові найменування хлібного асортименту, які відрізняються від старих меншою вагою, споживачі вже помітили. У магазинах і в кіосках на базарах буханець хліба «Дарницький» і «Подільський» нині коштує 3 – 3,1 і 3,3 гривні. Це той хліб, який найчастіше купують малозабезпечені громадяни. Дуже дорогим став хліб торгової марки «Рум’янець»: вартість «Альпійського» 4 гривні, різаного – 4,3 гривні, половинка різаного – 3,3 гривні. Трохи дешевший «Пшеничний» цієї ж марки: буханець звичайного коштує 3,55 гривні, різаного – 3,85, а половинка різаного – 3,35 гривні. Чому така висока ціна на половину різаного буханця продавці пояснити не можуть. А звичайних половинок у магазинах не знайдеш, хоча потреба в них при нинішніх цінах для невеликих за складом сімей і одиноких пенсіонерів велика.
За словами в. о. заступника начальника Державної інспекції з контролю за цінами в Рівненській області Сергія Гордійчука, хліб соціальних сортів у нашому краї два тижні тому подорожчав на 1,5 відсотка. «Про це заявили три найбільші хлібопекарські підприємства: Сарненський хлібозавод, «Родина» і ВАТ «Поліссяхліб». А в майбутньому ціна зросте на 3-4 відсотки. Це з урахуванням того, що в область надійде з Держрезерву борошно для потреб виробництва хліба масового вжитку», – констатував Сергій Гордійчук.
Але рятувати ситуацію значно складніше на самих хлібозаводах. Ось що розповів голова правління ВАТ «Поліссяхліб» Віктор Нагорнюк:
— Ми вже проплатили 1 мільйон 170 тисяч гривень за борошно, виділене з Держрезерву, яке надійде на підприємство через тиждень. Але для цього змушені були брати банківський кредит під 19 відсотків. Та й ціна борошна не зовсім радує. Хоча вартість тонни на 500 гривень нижча за ринкову, проте значно вища, ніж була торік. Тонна борошна вищого сорту коштує 2591 гривню, а ще ж його треба привезти з Радивилівського хлібкомбінату, тобто додайте сюди 129 гривень за доставку. Вартість першого сорту – 2548 гривень і житнього – 2033 гривні плюс доставка. Колектив нашого підприємства вдячний облдержадміністрації за оперативну допомогу з постачанням борошна з Держрезерву, але якщо не збільшувати ціну на хліб, то ми знову працюватимемо собі у збиток.
Що ж, прикро усвідомлювати, що дороговизна добралася до основи основ нашого харчування – хліба. Кажуть, що сила – від хліба. Без нього немає ні радості, ні свята, ні самого життя.
Валентина ПОГОНСЬКА

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.