Як абітурієнти ворожать на нових правилах прийому до ВНЗ

Март 29 09:13 2011

Хоча цьогорічна вступна кампанія офіційно стартує першого липня, проте фактично доля майбутніх абітурієнтів вирішується під час зовнішнього незалежного оцінювання – ЗНО. Через кілька тижнів ця простенька абревіатура відзначить третій день народження. Тоді, в 2008-му майже у всіх одинадцятикласників та їхніх батьків на вустах було єдине питання: що ж то за «звір» такий, це ЗНО? Багато чого було не зрозумілим: як будуть приймати у вузах документи, як оцінюватимуть знання майбутніх абітурієнтів, якими будуть питання, як відбуватиметься екзамен, звідки взялася абсолютно невідома шкала у 200 балів? Одне слово, питань тоді було значно більше, ніж відповідей.
Що було…

За три роки правила вступу до ВНЗ зазнали багато змін, а торік сам вступ до вищої школи за сертифікатами ЗНО був на межі виживання. Та державним мужам вистачило сміливості не відміняти незалежне оцінювання.
Торік до сертифікатів ЗНО додали бали за атестат. Щоправда, документ про освіту враховувався і раніше, але тільки за форс-мажорних обставин – коли потрібно було вибирати між абітурієнтами з рівними балами сертифікатів. Торік же атестат прирівняли за значимістю до сертифіката.
Минулого літа активність вступників пробували приборкати, обмеживши вибір місця здобуття майбутньої вищої освіти п’ятьма навчальними закладами. Причому до кожного ВНЗ можна було подавати документи не більше як на три спеціальності. Бо в попередні роки окремі рекордсмени брали в осаду до 20-30 приймальних комісій.
Ще одне нововведення – обмеження терміну прийому документів двома тижнями – мало не призвело до колапсу у перші «приймальні» дні. Адже неймовірні натовпи батьків і вступників буквально блокували роботу комісій, яким доводилося працювати далеко за північ. Знайомий викладач з водного і тепер із жахом згадує ті гарячі дні.
Але був і ще один плюс: пільговикам дозволили скористатися своїми привілеями лише при вступі на ту спеціальність, на яку вони подали оригінали документів про освіту і сертифікат ЗНО.
Що буде…
Цього року майже не чути дискусій щодо нових правил прийому до ВНЗ. Проте без доволі суттєвих змін цьогорічна вступна кампанія таки не обійшлася.
Перше нововведення: до рейтингового бала вступника, за яким і буде проводиться зарахування до ВНЗ, крім балів, отриманих на ЗНО, і балів шкільного атестата будуть додаватися і бали за успіхи в освоєнні наук та за підготовчі курси у вибраному ВНЗ.
Так, призерам IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад та III етапу Всеукраїнських конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук будуть нараховувати додатково від 30 до 50 балів. А особам, які закінчили факультети довузівської підготовки, при вступі на природничо-математичні та інженерно-технічні напрями підготовки – 20 балів. Отож максимальна кількість рейтингових балів вступника може скласти 870.
Для вступу до вищого навчального закладу абітурієнт, як і раніше, подаватиме до приймальної комісії сертифікати ЗНО з трьох предметів. Обов’язковим предметом залишається українська мова та література – сертифікат із цього предмету потрібно подавати при вступі на будь-яку спеціальність. Інші два конкурсні предмети, на відміну від 2010 року, визначені у спеціальному додатку до умов вступу (торік предмети визначали університети). Профільні предмети (один або й два) визначаються ВНЗ у своїх умовах прийому.
Мінімальний прохідний бал з кожного предмета, як і раніше, становитиме 124, проте вищий навчальний заклад може підвищити цей рубіж із профільних предметів. Щоправда, якщо бал профільного предмета не нижчий за 170, то з непрофільного – балів може бути і менше, ніж встановлений мінімум (тобто навіть 100 балів).
Умови вступу до ВНЗ дозволяють зараховувати до складу студентів окремі категорії вступників і поза основним конкурсом – це стосується пільговиків і учасників міжнародних олімпіад. А постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть вступити до ВНЗ за окремим конкурсом і результатами співбесіди. Щоправда, кількість таких місць встановлюється приймальною комісією вищого навчального закладу (за погодженням з Міносвіти) і не повинна перевищувати 25 відсотків обсягу державного замовлення з кожного напряму підготовки (спеціальності).
А ще минулорічні натовпи біля приймальних комісій можуть трансформуватися у перевантаження української інтернет-системи. Адже вступна кампанія 2011 року вперше передбачає можливість подачі документів абітурієнтами через систему електронного вступу. Проте пригадуються проблеми в системі «Конкурс», у якій працювали лише приймальні комісії вишів, заносячи до неї результати прийому документів за день. А ось абітурієнти часто-густо не могли подивитися на ці результати – так була перевантажена система…
«Устами дитини…»
Тепер, із височини пройденого шляху, багато хто з посмішкою пригадує хвилювання першого року вступу за сертифікатами ЗНО. Спочатку агітували за відміну новітнього творіння. Але вже за кілька місяців здригалися, що цю маленьку соломинку в боротьбі з вишівською корупцією в нас відберуть… І недарма переживали, адже пізніше доводилося чути від багатьох батьків: «Якби не ЗНО, не бачити б моїй дитині державної форми навчання…»
Того року одна шестикласниця сказала, як тоді здавалося, парадоксальну річ: «Їм було легше, тому що вони перші…» Адже вважається, що першим завжди важко. Попри те, з кожним роком переконуєшся, наскільки права була дівчинка. Адже важко було не лише тим, хто вступав за новими правилами, але й тим, хто хотів ці правила обійти. Проте роки внесли корективи і в це…
Новий «вступний» рік не стане винятком, адже з’явилося ще кілька можливостей оминути ЗНО. Абітурієнти, котрі закінчили школу в 2007 році і до того, тепер можуть обирати: вступати за результатами ЗНО чи за вступними іспитами. Ця новація стала продовженням запровадженої в 2010-му норми (про те ж право вибору) при вступі на заочну форму навчання. Вже тоді це викликало чимало нарікань експертів, адже детальної перевірки того, вступники яких років зараховуються, не відбувається. Поширення ж цієї норми на денну форму навчання ризикує перетворити вступну кампанію на ще більший хаос.
Ще одним винятком стануть ті абітурієнти, які в рік вступу закінчили школу за кордоном. Вони також зможуть вступати за результатами іспитів, а не ЗНО. Відомо, що ця норма торік призвела до того, що жителі прикордонних районів на останній шкільний рік переоформляють місце навчання та формально закінчують школу сусідньої держави.
Фактично ключові питання умов вступу залишилися незмінними, проте насторожує одне – те, що можливість запровадження вступних іспитів у вишах далі обговорюється. Зважаючи на те, що торік Міносвіти змінив умови вступу за два місяці до початку прийому документів, нема жодних гарантій, що такого не трапиться і цього року. І тому все більше «гризе» одне питання: «Чи не стануть ці нововведення першим кроком до початку кінця незалежного вступу?».

До речі
Цього року на Рівненщині має бути 9503 випускники (торік -11017). Для ЗНО зареєструвалися 10108 охочих. Торік було подано приблизно 11700 заяв для тестування. Проте обов’язковий тест з української мови та літератури здавали лише 8705 учасників (за даними http://www.testportal.gov.ua/).

Державних місць у вишах Рівненської області торік було:
Національний університет водного господарства та природокористування
— денна форма навчання – 805 (ліцензований набір 2220), заочна – 93 (1995);
Рівненський державний гуманітарний університет
— денна – 823 (1975), заочна –195 (1835);
Національний університет «Острозька академія»:
— денна – 265 (530), заочна – 0 (495)
Цього ж року ці цифри ще не відомі. Але вже відома думка міністра освіти Д.Табачника про те, що потрібно скоротити кількість державних місць на 42 відсотки.


Світлана ПІКУЛА

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.