Банки, які обираємо ми, і банки, які обирають нас

Март 24 13:14 2011

У нашій країні, де постійно не вистачає грошей і де навіть кожне новонароджене немовля вже є боржником, у країні, яка за визнанням міжнародних і вітчизняних експертів стоїть на грані банкрутства і вже давно морально підготувалась до діагнозу дефолт, банків наче насіяно. Цього року ліцензії НБУ на здійснення банківських операцій в Україні отримали 176 банків. Не диво, що між ними ведеться запекла боротьба за клієнтів, у якій ідуть у хід і чесні, і безчесні засоби.
Оскільки наші далеко не райдужні реалії і досить туманні перспективи змушують людей відкладати навіть нинішні досить скупі доходи про чорний день, то рано чи пізно кожен українець постає перед дилемою, кому ж довірити свої збереження. Як тут не розгубитися при такій кількості банків? Одна з постійних читачок нашої газети якось прийшла до редакції з великим списком банків, які обійшла в пошуках великих відсотків на вклади, і здивовано розповіла, що всюди пропонують такий мізер, що й резону нема класти гроші в банк, бо їх там з’їсть інфляція. І як із ними бути? Без грошей погано, а з грошима клопітно. Хоч плач. Ми з нею плакати не стали, а пішли за порадами та роз’ясненнями до начальника обласного управління НБУ Івана ЧУХА і ось про що з ним поговорили.
– Іване Васильовичу, чому нині так суттєво знизились банківські відсотки за вкладами?
– Коли говорять про банківські послуги, то, з одного боку, вкладники хочуть високі відсотки за депозитами, а споживачі – низькі відсотки за кредитами. Так не буває. Оскільки у наших банків власні капітали не є великими, то основна похідна для видачі кредитів – залучені кошти юридичних і фізичних осіб. Якими мають бути проценти за депозитами? На моє глибоке переконання, щоб гроші в банку не знецінювались, треба, щоб процент інфляції був нижчим за відсотки на депозит. Якщо в попередні роки рівень інфляції сягав сімнадцяти відсотків, то й депозити були дорожчими. Торік же офіційно визнаний рівень інфляції становив близько десяти відсотків (не будемо говорити про достовірність цього показника), то й відсотки на банківські депозити стали менші.
– Набагато менші! Іване Васильовичу, який середній відсоток на вклад пропонують нині банки області?
– На сьогодні 13-15 відсотків – це дуже добре. Середня ж вартість депозитів, залучених банками регіону в цьому році, становить 10 відсотків.
– Треба розуміти, що завдяки цьому й кредити подешевшали.
– Кредити ще рік тому люди брали під 30 відсотків, а 25 це було за щастя. Сьогодні середній відсоток за кредитами 17-18, а 20% вважається багато. Отже, кредити стають доступніші, і беруть їх активніше.
– А враження складається таке, що, навпаки, кредитів стали брати менше.
– Це тому, що суттєво зменшилась кількість кредитів, які бере населення. Зросла кількість кредитів, які беруть юридичні особи.
– Іване Васильовичу, наскільки законною є затримка видачі вкладів після закінчення дії договору?
– Безумовно, це незаконно. Затримка видачі вкладів спостерігається в тих банках, які мають труднощі.
– І багато в нас банків, які мають труднощі?
– Є банки, в яких діють тимчасові адміністрації. Це, зокрема, «Надра», «Родовід-банк» та інші, відділень яких нема в нашій області. У стані ліквідації перебувають «Європейський», «Укрпромбанк», «Арма»…
Наша довідка: У стані ліквідації в Україні перебувають 18 банків. Ще в чотирьох діють тимчасові адміністрації.
– Іване Васильовичу, нещодавно я почула нарікання від працівників служби зайнятості про те, що їх переводять на обслуговування до банку «Надра». Як це можна розцінювати з огляду на те, що в «Надрах» діє тимчасова адміністрація?
– Нехай би цю ситуацію прокоментувало Держказначейство чи фінансове управління, які зобов’язані проводити моніторинг надійності банків, у яких розміщуються кошти бюджету. Згідно з чинним законодавством організація самостійно обирає один чи декілька банків для обслуговування і повинна самостійно приймати рішення про здійснення грошових операцій через ті чи інші банки.
– Ви вважаєте, що самостійно хтось захоче перейти зі стабільного банку в проблемний?
– Моя особиста думка, що є державні банки, які повинні обслуговувати державні, бюджетні організації.
– Якою є частка держави в банку «Надра»?
– Він належить по суті двом кіпрським фірмам. Державного капіталу там немає. Але цей банк отримав великий кредит НБУ на оздоровлення, і це одна з версій, чому його хочуть підтримати. Перша постанова правління НБУ про призначення тимчасової адміністрації в банку «Надра» була прийнята 10 лютого 2009 року. Тоді ж було введено (спочатку на півроку, а потім продовжено до року) мораторій на задоволення вимог кредиторів. Торік 10 лютого НБУ продовжив роботу тимчасової адміністрації в «Надрах» ще на рік, а в лютому цього року – на час, необхідний для завершення капіталізації банку, але не більше ніж до 12 серпня цього року.
– Чи всі банки, які мають ліцензії НБУ, можуть обслуговувати кошти бюджету?
– Ні, не всі.
Наша довідка: Наприкінці минулого року в Міністерстві фінансів відбувся конкурс із визначення уповноважених банків України, через які має здійснюватись виплата заробітної плати працівникам бюджетних установ і державної соціальної допомоги. Переможцями конкурсу визначено 78 комерційних банків. «Приватбанк», у якому нині обслуговуються обласний, міські та районні центри зайнятості, в числі переможців конкурсу є, а банку «Надра» в цьому переліку немає.

– Іване Васильовичу, порадьте вкладникам, як убезпечити себе від того, щоб його гроші не зависли чи й взагалі не пропали в банку.
– Головний нормативний документ у таких ситуаціях – це договір між банком і вкладником. Раджу ставитись до його укладання не формально. Пропонуйте в договорі свої пункти аж до штрафних санкцій банку на свою користь у разі затримки виплати вкладу.
– А яку максимальну суму нині повертає Фонд гарантування банківських вкладів?
– 150 тисяч гривень, включаючи сам вклад і відсотки по ньому. Але отримати гроші з цього фонду можливо лише після ліквідації банку, а не тоді, коли в ньому діє тимчасова адміністрація.
– Спасибі за поради.
Спілкувалась Людмила МОШНЯГА

________________________________________________________________________
Вклади населення в банках області сягнули станом на початок березня 3,069 мільярда гривень, торік у цю пору населення Рівненщини тримало в банках 2,439 мільярда гривень.
________________________________________________________________________
Коментар із приводу.
Оскільки намір ряду державних установ перейти на обслуговування до банку, в якому нині діє тимчасова адміністрація, напряму зачіпає інтереси та діловий імідж банку, в якому ці установи досі обслуговувалися, ми попросили прокоментувати ситуацію директора Рівненської філії ПАТ КБ «ПриватБанк» Василя Власенка. Ось що він розповів:
– Ми справді отримали від керівників обласного і декількох районних центрів зайнятості листи з пропозиціями розірвати договори по зарплатних проектах. Важко сказати, що за цим стоїть – адміністративний тиск чи, можливо, в іншому банку їм запропонували кращі умови. Хоча, коли врахувати, що сьогодні «ПриватБанк» має в області найбільш розгалужену мережу банкоматів (163), нараховує відсотки на залишки на картках, пропонує здійснення регулярних платежів з карток, знижки при розрахунках ними в пос-терміналах і багато інших переваг, які інші банки просто не в змозі запропонувати через суто технічні причини, то навряд чи друге припущення має під собою реальний грунт. Я знаю, що частина наших клієнтів, яким пропонують перейти до іншого банку, невдоволена цим. І вони праві, бо кошти фізичної особи – це особисті кошти людини, і ніхто не вправі їй диктувати, де їх розміщувати.
Ще неприємніше те, що під час зустрічей з колективами, які обслуговуються в нашому банку, зокрема з колективами медустанов, працівники банку «Надра», буває, надають людям недостовірну інформацію про тарифи нашого банку. Це недобросовісна конкуренція, від якої хочеться їх застерегти. Після кожного такого випадку наші працівники також зустрічаються з клієнтами в їхніх колективах і дають їм достовірну інформацію, яка людям і без того відома. Адже наш банк обростав клієнтурою протягом 18 років роботи в регіоні, створював умови для комфортного співробітництва клієнтів з банківськими відділеннями, робив великі вкладення в техніку і встиг зарекомендувати себе як банк, що не відступає від узятих на себе зобов’язань. Ми разом з нашими клієнтами пережили кризові часи, ми завжди дбали, щоб наша співпраця була взаємовигідною, і нині бачимо, що вони цим дорожать. Бо не доводилось чути, що хтось із них прагне змінити зарплатну картку «ПриватБанку» на картку банку «Надра».
Але коли з цього боку все зрозуміло, то нез’ясованою залишається обставина, чому відбувається явне порушення закону. Адже, щоб обслуговувати бюджетні кошти, потрібно виграти тендер, який проводить Міністерство фінансів. А банку «Надра» з 2009 року серед переможців тендера нема. Як можна на це закривати очі? Тут повинні сказати своє слово і НБУ, і Мінфін, і Держказначейство.

  Article "tagged" as:
  Categories:
write a comment

1 Comment

  1. Март 25, 07:43 #1 Обманутий вкладник

    Погано було, як був один банк і не було вибору, куди нести гроші, але й не краще, коли їх багато, бо обманюють людей одне перед одним. Моя порада — тратьте все до копійки і не кладіть ні в які банки.

    Reply to this comment

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.