У Міжнародному економічному рейтингу «Ліга кращих» ЗАТ «Комунальна енергосервісна компанія м. Рівне» за досягнення переваги над конкурентами у сфері теплопостачання серед 350 тисяч підприємств України здобула призове третє місце і звання «Підприємство року-2010». А голова правління компанії Ніна Весельська нагороджена грамотою за професійне управління підприємством – лідером економіки України. Напередодні професійного свята – Дня працівника житлово-комунального господарства і побутового обслуговування населення, пропонуємо розмову нашого кореспондента з Ніною ВЕСЕЛЬСЬКОЮ.
— Ніно Іванівно, як компанії вдалося з 23-го місця в рейтингу «Ліга кращих» у 2009-му всього за рік перебратися на третє?
— Успіх прийшов завдяки невеликому, але стабільному і працьовитому колективу. У компанії працюють дуже досвідчені, з понад тридцятирічним стажем роботи в комунальній галузі, фахівці. Це технічний директор Віктор Нечипорик, начальник служби експлуатації котелень Микола Борей і його заступник Микола Примак. Щоб добитися хорошого рейтингу, багато сил доклали головний бухгалтер Світлана Кондрай, економіст Таміла Якобчук, фахівці виробничо-технічного відділу, зокрема спеціаліст із енергетичного менеджменту Роман Висоцький, та й усі інші працівники колективу. Адже наша праця оцінювалася за багатьма критеріями через показники державної статистики.
— Компанія ЗАТ «Еско-Рівне» створена в 2003 році, а ви стали головою правління в квітні 2009-го, маючи великий досвіт у комунальній сфері…
— Справді, все моє трудове життя пройшло в комунальній галузі. Спочатку була ревізором управління житлово-комунального господарства області, згодом – начальником відділу, начальником управління. Назва управління змінювалась, а я піднялася його службовою драбиною аж до начальника головного управління ЖКГ облдержадміністрації й була єдиною жінкою в Україні, яка очолювала таке управління. Воно тоді мало високий рейтинг у державі, хоча працювати було нелегко. Проте я завжди втішала себе тим, що це моє, бо я люблю свою роботу, а інша мене не приваблювала.
Тож коли пішла з державної служби на пенсію, прийняла пропозицію очолити дочірнє підприємство «Водоканал-сервіс». Була заступником директора з економіки облводоканалу, а вже з квітня 2009 — голова правління ЗАТ «Еско-Рівне». Залюбки взялася за нову, проте добре відому мені справу, зосередилася на одному напрямі – теплопостачанні.
— За такий довгий трудовий шлях у комунальній галузі, мабуть, маєте багато нагород?
— Справді, вважаю, що моя праця поцінована. Маю подяки і грамоти Кабміну, Головдержслужби України, ОДА, була лауреатом конкурсу «Жінка року» в номінації «Жінки – працівники житлово-комунального господарства», отримувала премію ЦК профспілки України. Але найцінніша нагорода галузева – нагрудний знак «Почесний працівник житлово-комунального господарства» ІІ ступеня. Нагороди, звичайно, отримувати приємно, але ще приємніше, коли добра слава йде про колектив, який очолюєш. Ми вже цього досягли й будемо лише примножувати славу «ЕСКО-Рівне».
— З якою метою створили цю компанію? Як альтернативу компаніям-гігантам теплопостачання?
— У 2003 році в рамках проекту «Пом’якшення зміни клімату в Україні шляхом підвищення енергоефективності системи централізованого теплопостачання» у Рівному започаткували пілотний проект за підтримки Глобального екологічного фонду і Програми розвитку ООН. Його виконавцем стала ЗАТ «Комунальна енергосервісна компанія м. Рівне» за підтримки ОДА та міської ради. Того ж року в рамках пілотного проекту на базі існуючої котельні збудували першу ТЕЦ на вулиці Князя Володимира загальною вартістю 5 мільйонів 596 тисяч гривень, в тому числі 176,2 тисячі гривень – співфінансування ЗАТ «Еско-Рівне». Тобто ПРООН купував обладнання на об’єкти, де потрібно було досягти енергоефективності з метою економії енергоресурсів і зменшення викидів шкідливих газів у атмосферу. Ми проводили реконструкцію діючих та будівництво стаціонарних і блочно-модульних котелень.
— Отже, низка таких вкрай потрібних місту об’єктів збільшувалася?
— Так. У 2005 році реконструювали котельню центральної міської лікарні. Вона забезпечує теплом і гарячою водою також пологовий будинок №2. У реконструкції використали 1 мільйон 365 тисяч гривень ПРООН, а співфінансування міста становило 134 тисячі гривень.
У котельні встановили три котли німецької фірми «Віссман». Вони прості в експлуатації, мають високий коефіцієнт корисної дії та низький рівень споживання енергоносіїв. Робота котельні повністю автоматизована. А система погодного регулювання споживання теплової енергії забезпечує не лише економію енергоносіїв, але й контролює їхню якість, комфортність перебування медперсоналу та пацієнтів у приміщеннях.
Уже в 2007 році в рамках проекту ПРООН «Енергоефективність в освітньому секторі» реконструювали систему теплопостачання ЗОШ №17. А через рік збудували і ввели в експлуатацію блочно-модульну котельню Рівненської гуманітарної гімназії. Ця котельня поліпшила теплопостачання не лише в гімназії, але й у трьох житлових будинках поруч із нею. Два ж плавальні басейни навчального закладу тепер можуть функціонувати протягом року, а не лише в період опалювального сезону, як було раніше.
— Ніно Іванівно, яка доля цих збудованих чи реконструйованих об’єктів після завершення проекту?
— Нам їх передають як технічну допомогу. А ми в свою чергу здаємо об’єкти в лізинг, товарний кредит або в оренду. Наприклад, обладнання й труби ТЕЦ на вулиці Князя Володимира компанія передала в оренду КП «Рівнетеплотранссервіс». Укладаємо також угоди на технічне обслуговування котелень, а деякі об’єкти експлуатуємо самі. Це, зокрема, котельні центральної міської лікарні, ЗОШ №17, гуманітарної гімназії, Рівненської районної ради та п’ять дахових.
— Побувати на котельнях, які ви будували й експлуатуєте – одне задоволення. Це засвідчив журналістський прес-тур у рамках вивчення досвіду співпраці нашого міста з програмами розвитку ООН.
— Стиль нашої роботи полягає в тому, щоб не тільки надавати якісні послуги, але й створити там комфортні умови для працівників. У котельнях – чистота, порядок, багато квітів. Це додає настрою і бажання трудитися тим, хто там працює з обладнанням.
— Над чим працюєте нині?
— Завершуємо проекти з реконструкції, де впроваджується когенераційна технологія, тобто спільне виробництво теплової та електричної енергії (об’єкт на вулиці Макарова, 41). Для оптимізації структури енергетичного балансу замінюємо газ на інші джерела енергії. Це котельні на вулицях Поліській, 5-б і Курчатова, 54-а. За кошти ООН закупили дві установки для подрібнення гілля дерев. Одна – пересувна, подрібнюватиме деревину відразу після обрізування гілок на вулицях міста, а друга – стаціонарна, працюватиме в тресті зеленого господарства. Ця сировина зберігатиметься в спеціальних бункерах із запасом на 30 днів і доставлятиметься в котельні з твердопаливними котлами. Буде економія енергоресурсів і чисте місто. Ці установки передамо в оренду тресту зеленого господарства.
— Проекти розвитку ООН завершуються. Як працюватимете в майбутньому?
— Енергоефективні заходи будемо впроваджувати з іншими, уже вітчизняними інвесторами. Реалізовуватимемо їх на об’єктах теплопостачання бюджетної сфери.Зекономлені на енергоносіях кошти будемо вкладати в інші об’єкти й погашатимемо інвестиції.
— Ніно Іванівно, я знаю, що День комунальника – це свято всієї вашої родини.
— Це так. Дві мої доньки, Валерія і Наталя, зять працюють у комунальній галузі. І чоловік був причетний до неї, тільки тепер він уже на пенсії. Тож святкуватимемо гуртом. Для нас цей день – свято-підсумок того, що робимо.
-Що ж, нехай професійне свято стане для вас поштовхом до нових досягнень і принесе радість вам і всьому колективу ЗАТ «Еско-Рівне».
Спілкувалася Валентина ПОГОНСЬКА
Вітання: Дорогі мої колеги – працівники комунальної галузі!
Слова шани і подяки сьогодні шлю всім комунальникам Рівного, хто несе в оселі тепло, подає воду, прибирає місто. Своєю невтомною працею ви створюєте людям комфорт і хороший настрій.
Особлива вдячність колективу ЗАТ «Еско-Рівне» за професіоналізм, відповідальність, вміння завжди бути на передньому краї і досягати хороших результатів у праці. Переконана, що ваша енергія буде й надалі спрямована на благо рідного міста.
Щиро і з великою повагою – голова правління ЗАТ «Еско-Рівне» Ніна ВЕСЕЛЬСЬКА
Нові сучасні та цікаві для інтернету сайти. Якщо потрібна розробка сайтів луцьк шукайте в Інтернеті в пошуку.