Стихія на базарі за своїми наслідками може бути не менш згубною, ніж стихія у погоді.
Саме таким був лейтмотив зустрічі нашого кореспондента з головним санітарним лікарем Рівного Юрієм Ромцем, на якій йшлося про стихійну торгівлю сільгосппродуктами на вулиці Сагайдачного. Попри неодноразові спроби міської влади, міліції, адміністрації центрального ринку переселити «диких» торговців на офіційні, контрольовані санітарною лабораторією торгові місця анархічний базарчик не зникає.
Майже двісті торгових місць, створених спеціально для селян, не змінили ситуації: їх майже вщент заполонили перекупники. А ось статистика інфекційних і паразитарних захворювань у місті з моменту, коли в передноворічні та передріздвяні дні міліція дещо попустила торгівлю за межами ринку, підстрибнула неймовірно.
– Випадків сальмонельозу і гострих кишкових захворювань у січні 2011 року в 3,5 разу більше, ніж за цей місяць торік, – визнає сумний факт Юрій Ромець. – Трихоцифельоз почастішав утричі, аскаридоз – на чверть. Чому? Бо досі такої активної стихійної торгівлі не було. Бажаючи зекономити, люди наражають на небезпеку не лише себе, а й усіх членів родини. Від недолугості дорослих потерпають і діти.
Головний ветеринарний лікар Рівного Анатолій Сосовський, попри велику занепокоєність через загрозливу ситуацію із захворюваннями домашніх тварин в усій Україні, вимушено розводить руками:
– Служба ветеринарного контролю може здійснювати перевірку продуктів лише в місцях регламентованої торгівлі, – розповів він. – Тому ми попереджаємо людей: не купуйте харчів у місцях стихійної торгівлі. Ніхто не може гарантувати, що це м’ясо чи молоко отримані від здорових тварин.
Ви ніколи не задумувалися, куди відправляються м’ясні туші, які не пройшли санітарний контроль у лабораторії? А бачили хоч раз, щоб хтось викинув кілька центнерів зараженого глистами чи сальмонелою м’яса до сміттєвого контейнера?
Смієтеся?! Логічний шлях бракованого бекону – на стихійний ринок, через дорогу. А там ви прикупите собі бацилу за власні гроші.
Тротуар – не прилавок
На десяти рівненських продовольчих ринках є порожні торгові місця, а люди торгують із землі.
– Несанкціонованій торгівлі продуктами харчування у Рівному буде покладено край, – запевнив журналістів начальник управління торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування населення Ігор Остапенко. – Спільна перевірка, яку здійснили представники міської влади, санепідемстанції, ветеринари і міліція, зафіксувала понад двісті таких порушень. Споживання продуктів, куплених просто із землі, може спричинити спалах інфекційних і паразитарних захворювань. Головна ж причина порушень – небажання самих людей торгувати в межах ринку.
Ігор Остапенко розповів, що десять із понад двадцяти рівненських ринків пропонують селянам вільні торгові місця для продажу надлишків сільгосппродукції. Тільки на центральному ринку міська влада передбачила майже двісті пільгових місць, плата за використання яких – від однієї до трьох гривень. На другому поверсі критого павільйону спорожніли ряди для продажу молочних продуктів і птиці. Ще понад сто місць стоять порожні на ринку “Сагайдачний”, запрошують селян займати впорядковані ятки на ринках “Ювілейний”, на вулицях Князя Романа, Шухевича. Проте, щоб вести там торгівлю, продукція має пройти санітарний і ветеринарний контроль.
Ігор Остапенко сподівається, що попри передбачені адміністративним законодавством штрафи за несанкціоновану торгівлю до 340 гривень міській владі вдасться домовитися з продавцями власної продукції перенести торгівлю у відведені для неї місця. Там, де традиційно збираються стихійні базари, вже розвісили інформаційні таблички з відповідними попередженнями. Міліція розпочне з попереджень і лише до найбільш упертих застосовуватиме санкції.
Сергій СНІСАРЕНКО
Нові сучасні та цікаві для інтернету сайти. Якщо потрібна розробка сайтів луцьк шукайте в Інтернеті в пошуку.